Projekty
Rakovina slinivky břišní je 12. nejčastějším typem nádoru na světě. Dle Národního onkologického registru je ročně v ČR diagnostikováno kolem 2400 nových případů a incidence roste. Jelikož toto onemocnění často nevykazuje rané symptomy, bývá diagnostikováno až v progresivním stádiu s již přítomnými metastázemi v jiných orgánech. U pacientů s nově diagnostikovaným karcinomem slinivky se přežití pohybuje kolem jednoho roku. Pro přežití pacienta je rozhodující, aby bylo onemocnění zachyceno včas tak, aby se zabránilo šíření metastáz. Nejúspěšnější prognóza je spojena s časným odstraněním ranného ložiska ve slinivce.
Toto onemocnění je diagnostikováno pomocí zobrazovacího a histopatologického vyšetření. Způsob léčby je individuální podle stádia onemocnění, velikosti nádoru a dalších kritérií. Léčebným přístupem je v ideálním případě operační řešení, kterému může předcházet neoadjuvantní radioterapie nebo farmakoterapie.
Náš tým ve spolupráci s Kanceláří zdravotního pojištění studuje cestu pacienta s rakovinou slinivky procesem léčby od okamžiku, kdy je poprvé diagnostikován. Studium této problematiky považujeme za velmi důležité pro porozumění a průběžné zlepšování včasné léčby těchto pacientů.
IM_HP – souhrn zobrazovacího a histopatologického vyšetření
MDS – multidisciplinární seminář
CTX – chemoterapie
CENSOR – cenzorováno
SX – chirurgický výkon
DEATH – smrt pacienta
RT – radioterapie

Výzkumná činnost
Výzkumná činnost naší skupiny obsahuje jak akademická témata s cílem širšího poznání oblastí souvisejících s veřejným zdravím a jeho efektivním poskytováním, tak i velmi specifické projekty zaměřené na úzce definované technologie, jako jsou například diagnostické přístroje. Náš tým například staví komplexní diagnosticko-terapeutické modely, které umožnují studovat ekonomické a klinické výstupy komplexních vztahů a procesů. Nezanedbatelná část našeho výzkumu vzniká na žádost odborných pracovišť a výrobců zdravotnických technologií. Cílem těchto projektů je většinou spíše izolovaný pohled na konkrétní technologie.
V rámci HTA se od roku 2021 zaměřujeme na metody řízeného vstupu zdravotnických technologii. Zde spolupracujeme s předními výrobci léku a zdravotnických prostředků. Cílem našeho snažení je pomoct s prosazením těchto postupů tak, aby i velmi drahé technologie měly šanci vstoupit na trh a současně došlo k férovému sdílení rizik mezi plátci a držiteli licencí k těmto technologiím.
Nezanedbatelná část našeho výzkumu probíhá se zaměřuje na reálnou klinické praxi. Na základě dat z vlastních studií nebo administrativních dat plátců vyhodnocujeme efektivitu terapeutických postupů a jejich ekonomiku.
Přidejte se k týmu
Hledáme talentované jednotlivce pro práci na zajímavých multidisciplinárních projektech formou diplomových a dizertačních prací.